XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD uchwalił nowy Statut.
Po wielomiesięcznej pracy komisji statutowej i Krajowego Zarządu PZD w dniu 4 grudnia 2024 roku, XV Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców podjął historyczną decyzję, uchwalając nowy Statut Związku.Nowy statut powstawał przy współudziale działkowców oraz okręgów PZD, które wypracowały dokument odpowiadający na współczesne wyzwania i potrzeby ogrodnictwa działkowego w Polsce. Delegaci XV Krajowego Zjazdu PZD wyrazili przekonanie, że uchwalony Statut stanie się trwałym fundamentem dla dalszego rozwoju ROD i całego Związku. Jest to bowiem kompleksowy dokument, który otwiera perspektywy na przyszłość i zapewnia solidne podstawy dla dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego, integrując nowoczesne rozwiązania z potrzebami działkowców. Uchwalony Statut PZD wejdzie w życie po rejestracji przez Sad Rejestrowy.
Kluczowe zmiany dostosowujące PZD do nowych wyzwań
W nowym Statucie uwzględniono również szereg innych istotnych zmian, które usprawnią funkcjonowanie Związku i odpowiedzą na potrzeby ogrodów i działkowców:
Ułatwienie pozyskiwania środków publicznych: Nowe mechanizmy wspierające jednostki PZD w pozyskiwaniu funduszy na rozwój ROD, inwestycje w infrastrukturę i poprawę warunków dla działkowców.
Obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców: Zapewnienie odpowiedniego przygotowania nowych członków do korzystania z działek i działalności w Związku, ograniczenie negatywnych zjawisk i podniesienie standardów w ROD.
Przedłużenie kadencji wszystkich organów do 5 lat: Zapewnienie stabilności działalności organów PZD, umożliwienie długoterminowego planowania i realizacji projektów, lepsze wykorzystanie doświadczenia członków organów.
Usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych: Lepszy nadzór i wsparcie dla jednostek PZD mających trudności w zarządzaniu.
Zdalne posiedzenia i głosowania elektroniczne: Usprawnienie procesów decyzyjnych i zapewnienie ciągłości działania, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
Zmniejszenie składów liczbowych organów ROD: Uproszczenie struktury i zwiększenie efektywności działania, sprawniejsze podejmowanie decyzji.
Zniesienie obowiązku corocznego uchwalania opłat ogrodowych: Stabilność finansowa ogrodów, raz uchwalone opłaty będą obowiązywały do czasu ich zmiany.
Źródło: Krajowy Zarząd PZD