Inwazyjne gatunki obce na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Inwazyjne gatunki obce (dalej IGO) to takie gatunki roślin i zwierząt, których wprowadzenie lub rozprzestrzenianie się zagraża bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym lub oddziałuje na nie w niepożądany sposób.
Do tej grupy gatunków należą, m.in. rdestowce (r. japoński, r. czeski, r. sachaliński), i niecierpek gruczołowaty. Z uwagi na szybkie przyrosty biomasy, małe wymagania siedliskowe i efektowny wygląd są to gatunki chętnie sadzone w ogrodach, często na granicy posesji w celu stworzenia izolacji od sąsiednich gruntów.
Nasadzenia roślin należących do IGO stwarzają poważne zagrożenie dla rodzimej flory i fauny, a także siedlisk przyrodniczych i procesów zachodzących w przyrodzie. Z uwagi na nieduże wymagania odnośnie siedliska , brak konkurencji i naturalnych wrogów, IGO rozprzestrzeniają się bardzo szybko i trudno je eliminować.
Adres do strony internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na temat IGO:
https://www.gov.pl/web/gdos/inwazyjne-gatunki-obce3
https://www.gov.pl/web/gdos/kompendia-zwalczania-wybranych-igo
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski , działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów (Dz. U. z 2022 r. poz. 2649), zawiera listę i sposoby eliminacji IGO.
Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1589 t.j.) określa, m.in. procedury związne z inwentaryzacją i eliminacją ze środowiska IGO. Na podstawie art. 15 ww. ustawy, każdy kto stwierdzi obecność IGO w środowisku zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu Prezydentowi Miasta Bydgoszczy (w odniesieniu do terenu Miasta Bydgoszczy).
Przepisy art. 7 ww. ustawy zakazują wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku IGO. Możliwości i zasady utrzymywania IGO są precyzyjnie określone w przepisach art. 7 i art. 8 ww. ustawy. Wynika z nich, że utrzymywanie IGO w tym ww. gatunków rdestowców i niecierpka gruczołowatego, bez stosownych zgód, wydanych w trybie przepisów ww. ustawy, na terenie ogródka działkowego jest niezgodne z prawem.
Kierowana prośba wynika z faktu stwierdzenia stanowiska IGO – rdestowca japońskiego, na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (dz. ew. 69/8 obr. 24) oraz innych obserwacji prowadzonych w trakcie rutynowych prac w terenie prowadzonych przez inspektorów Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy, związanych z rozprzestrzenianiem się gatunków sadzonych w ogrodach, także inwazyjnych, poza granice ogrodów. INWAZYJNE GATUNKI OBCE – BROSZURA DO POBRANIA W FORMACIE PDF