OPODATKOWANIE PRZENIESIENIA PRAWA DO DZIAŁKI W RODZINNYM OGRODZIE DZIAŁKOWYM.
Zawarcie umowy przeniesienia prawa do działki na podstawie art. 41 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych nie jest obojętne podatkowo.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlega czynność zawarcia umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Umowę przeniesienia prawa do działki należy uznać za umowę sprzedaży. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym i powstaje z chwilą zawarcia umowy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy nabywca prawa do działki, w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, zobowiązany jest bez wezwania organu podatkowego do złożenia deklaracji podatkowej, a także do obliczenia i wpłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy (nasadzeń, urządzeń i obiektów, o których mowa w art. 30 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych), zaś stawka podatku wynosi 2% tej wartości. Co do zasady podstawą opodatkowania będzie wartość wskazana w umowie przeniesienia prawa do działki. Jednak w przypadku, gdy wartość ta według oceny organu podatkowego nie będzie odpowiadała wartości rynkowej, organ podatkowy wezwie podatnika do jej podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.
Na zakończenie wskazać również należy, że zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych jest zawarcie umowy sprzedaży rzeczy ruchowych, których wartość rynkowa nie przekracza 1.000 zł.
Stan prawny na dzień: 11.01.2021
Źródło: OZPZD Bydgoszcz